دبیر کل فستیوال جایزه بزرگ اختراعات ایران با اشاره به اینکه کشور ما در زمینه ثبت اختراعات بین‌المللی چندان توانمند نبوده است، گفت: در حال حاضر ۸۵ هزار اختراع داخلی ثبت شده داریم که از این تعداد کمتر از ۵۰ اختراع در حوزه بین‌الملل به ثبت رسیده است.

پیمان سرحدی ظهر امروز در نشست خبری فستیوال جایزه بزرگ اختراعات ایران، در سالن مرکز آموزش شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) اظهار کرد: دبیرخانه دائمی این رویداد از آذر ماه سال 1393 با یک تیم 40 نفره از نخبگان حوزه فناوری از دانشگاه‌های مختلف آغاز به کار کرد.

وی ادامه داد: این دبیرخانه بر روی پروژه تجاری‌سازی فناوری در کشورهای در حال توسعه فعالیت می‌کند و هیئت علمی و داوری 400 نفره از تمام دانشگاه‌های کشور را تشکیل داد.

سرحدی با اشاره به اینکه یک هزار و 800 نفر در این رویداد ثبت‌نام اولیه انجام داده‌اند، خاطرنشان کرد: از میان این تعداد، یک‌هزار و 129 نفر اختراعات خود را ارسال کرده‌اند که از این تعداد 749 نفر به مرحله بعد رسیدند؛ در مرحله پایانی نیز 389 اختراع با حضور 120 داور در حوزه تجاری‌سازی و مالی مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه ساختاری را برای اینکه از ایده نخبگان به نحو احسن استفاده شود، طراحی و در این راستا با سازمانهای زیادی همکاری کردیم، تصریح کرد: در سه حوزه اصالت علمی و تجاری‌سازی و بازرگانی داوری‌ها انجام می‌شود که در نهایت 30 اختراع به مرحله تجاری‌سازی می‌رسد و به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شود.

دبیر‌کل این رویداد بزرگ یادآور شد: تولید و فروش اختراعات و فناوری به روش نوین «آکواریوم فناوری» یک سازوکار جدید برای تجاری‌سازی اختراعات در کشورهای در حال توسعه است؛ به گونه‌ای می‌توان گفت که این ساز و کار یک مدلی بومی در این زمینه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه با توجه به شبکه‌سازی‌های انجام‌شده در دانشگاه‌های خارج از کشور استقبال خوبی از سوی دانشجویان خارج از ایران شده است، متذکر شد: از کشورهایی مانند سوئد، سوئیس، کانادا، آمریکا، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، مالزی، کره‌جنوبی و سنگاپور برای حضور در این رویداد ثبت نام کرده‌اند.

سرحدی به اینکه برگزاری نمایشگاه در حوزه فناوری آسیب زیادی به مخترعان می‌زند، اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از هرگونه آسیب رسیدن به حقوق مالکیت فکری مخترعان، این رویداد را به صورت کاملاً امنیتی برگزار می‌کنیم؛ به عنوان مثال اقدامی که در این زمینه انجام دادیم، با داوران و مخترعان قرارداد حقوقی منعقد کرده‌ایم.

دبیر‌کل فستیوال جایزه بزرگ اختراعات ایران در پایان خاطرنشان کرد: کشور ما در زمینه ثبت اختراعات بین‌المللی چندان توانمند نبوده به گونه‌ای که 85 هزار اختراع داخلی ثبت شده داریم اما از این تعداد، کمتر از 50 اختراع در حوزه بین‌الملل به ثبت رسیده‌اند.

انتهای پیام/
خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پیشنهادی