روز گذشته بازار دارایی های فکری در فرابورس راه اندازی شد تا زمینه فروش ایده‌ها و نوآوری‌ها فراهم شده باشد. در این بازار امکان فروش ایده های خلاقانه برای انجام یک فعالیت اقتصادی و اختراعات به وجود آمده است.

بازار دارایی های فکری در فرابورس راه اندازی شد تا زمینه فروش ایده‌ها و نوآوری‌ها فراهم شده باشد. در این بازار امکان فروش ایده های خلاقانه برای انجام یک فعالیت اقتصادی و اختراعات به وجود آمده است. مخترعان و فعالان دانشگاهی که ایده ها و روش های جدیدی را برای صنایع و یا بیزینس های تجاری می‌پرورانند و حتی آن را به ثبت می‌رسانند، معمولا از عدم ارتباط مناسب میان این اختراعات با بخش صنعت گلایه دارند.

در برخی موارد نیز ایده آنقدر دست به دست می‌شود تا در نهایت در یک بخش اقتصادی بدون در نظر گرفتن حقوق اولیه صاحب ایده، به کار گرفته می‌شود و اثبات آن برای ایده‌پرداز نیز چندان عملی نیست.

بسیاری از مخترعان از این که اختراعشان در گوشه‌ای خاک می‌خورد و راهی به تولید انبوه پیدا نمی‌کند، ناراضی هستند. آنها معتقدند که امکانی برای معرفی کارایی‌های اختراع خود ندارند. از طرفی معرفی بی‌پرده ویژگی‌های اختراع می تواند خطرات لو رفتن آن را به دنبال داشته باشد و از سوی دیگر عدم معرفی آن می تواند به عدم کارایی آن منجر شود.

برخی از مخترعان نیز که دارایی فکری خود را از دست رفته می‌بینند و معتقدند که ایده آن ها توسط افرادی دیگر بدون ایفای حقوق مولف، در حال استفاده است، به دستگاه قضا پناه می برند و وقت زیادی را برای اثبات گفته‌هایشان سپری می‌کنند.

بازار دارایی‌های فکری در فرابورس قرار است به محلی شفاف برای عرضه این ایده‌ها و اختراعات تبدیل شود تا با رقابتی سالم میان شرکت‌های خواهان، آن ایده به فروش برسد.

روش کار در این بازار به این ترتیب است که صاحبان ایده ها می توانند اختراعات ثبت شده در سازمان ثبت اختراعات که تاییده‌های علمی را به دست آورده را برای ارزش‌گذاری به شرکت های تامین سرمایه ببرند تا قیمت پایه برای آن تعیین شود.

پس از آن عرضه آن در فرابورس با قیمت پایه آغاز می‌شود که به طور طبیعی در جریان معاملات ممکن است بهای آن بالاتر از قیمت پایه مورد معامله قرار گیرد.

به عنوان مثال در آیین افتتاح این بازار، ایده‌ای توسط یک شرکت خودروسازی به مبلغ 200 میلیون تومان خریداری شد.

مسوولان سازمان بورس این بازار را رابطی میان صنعت و دانشگاه می‌دانند.

همچنین به نظر می رسد، این بازار می تواند پایه‌ای برای معاملات برند، و ارزش گذاری آن تبدیل شود.

رییس سازمان بورس هدف اصلی این بازار را حمایت و تشویق دارندگان ایده و دارایی های نامشهود دانست و ابراز داشت: بسیاری از نخبگان دارای اختراعاتی هستند و اگر بدانند که این بازار به تجاری سازی اختراعات کمک می کند، وارد آن می شوند.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه برند هم در بازار دارایی فکری معامله خواهد شد، افزود: بنابراین شرکت هایی که محصولی را تولید می کنند، برای شکل گیری برند خود تلاش می کنند؛ زیرا این بازار به کشف قیمت کمک می کند و در نقل و انتقالات، شفافیت ایجاد می شود.

دیدگاه‌ها   

0 #79 فريد 1397-07-08 06:58
سلام..
من فريد محبى محقق درمان سرطان هستم..بعدسه سال تحقيق وآزمايش موفق شدم بايك نمونه گوشت جانورى سه شخص مبتلا به سرطان حاد وپيشرفته را درمان كنم ..يكى ازآنها زنى بودكه پزشك معالج او جوابش كرده بود..بدون اينكه شيمى درمانى انجام بده درمان شدوديگرى نيز خانمى بودكه سينه ى خودرابه دليل سرطان ازدست داده بود ومن موفق شدم جلوى پيشرفت بيشترآنرا بگيرم ودرمانش كنم..من شركت هاى داروسازى تماس گرفتم امابه خاطر منافع خودشون حاضربه همكارى نشدند و وعده سرخرمن دادند...اگركسى مشتاق خريد اين أيده كه به صورت بالينى هم انجام شده،،مى باشد بااين شماره تماس بگيرد..بيماران درمان شده را هم مى توانيد ببينيد..٠٩١٦٨٨١٢٢٤٣
نقل قول کردن
0 #78 سید محمد غلامی 1397-07-02 11:55
در این پدیده نیروهای انسانی نا محدود با هر نوع تخصص و هر نوع شرایط سنی ، جنسی ، جسمی می توانند در کنار فعالیتهای کاری و زندگی خود در سازمان MPA عضو شوند و از خدمات رایگان این سازمان بهره مند شوند ، سازمانی که نیازبه فعالیت ندارد ، نیازبه سرمایه گذاری ندارد، مثل شرکتهای بازاریابی شبکه ای نیازبه خرید و فروش (بازاریابی) محصول ندارد، مثل شرکتهای هرمی نیازبه عضوگیری هم ندارد و اعضاء درپایان هرمرحله میتوانند از محصولات و خدمات ( موادغذایی ، پروتئینی ،آرایشی ، بهداشتی ، پوشاک ، بیمه عمر ، تور های مسافرتی ، خودرو ، مسکن ، لوازم خانگی ، تبلیغات ، آموزش ، کارآفرینی واشتغال زایی و ... ) به صورت رایگان بهره مند شوند .
ما حامی نیاز داریم سرمایه نیاز نداریم ، سازمان MPA ازکسانی که عضو سازمان می شوند برای تامین سرمایه استفاده میکند. جریان نقدینگی، بسیار در این زمینه کمک خواهد کرد. وقتی، مشتری شما، به شما آنقدر اعتماد کند که حاضر باشد، پیش از تحویل محصول یا خدمات هزینه اش را بپردازد، آنگاه می توان با این پول، خیلی کارها را انجام داد و سفارشات بعدی را هم آماده کرد.
نقل قول کردن
0 #77 اناری 1397-06-24 08:20
سلام ، من نه یک ایده که سه ایده دارم در رابطه با بازی های رایانه ای که مطمئن هستم نه تنها در ایران که در دنیا بی نظیر هست . اصلا قصد اغراق در مورد ایده هام رو ندارم چون تا الان بازی های رایانه ای رو که دیدم و با ایده های خودم مقایسه می کنم می بینم که ایده هام واقعا جذاب هستند . این موضوع رو قطعا افرادی که در زمینه ی بازی های رایانه ای فعالیت دارند با عنوان شدن ایده هام تایید می کنند . چون همانطور که طراحان بازی ها اطلاع دارند اصل اول برای طراحی داشتن یک موضوع مناسب هست که خدا رو شکر اونا رو دارم . اگر فرد و یا شرکتی باشه که بخواهد در این زمینه کار بکنه من می خوام ایده هام رو بفروشم . البته با جامعه و قوانین جالبی که ما در کشور داریم ، نمیشه به این راحتی اطمینان کرد . به هر حال شماره ی تماسم 9376890451 هست . ولی کلا بعید میدونم فرد یا شرکتی بخواد برای خرید ایده سرمایه گذاری کنه ولی مطمئن هستم اگر موردش پیدا بشه قطعا از خرید ایده ی حقیر سود سرشاری نصیبشون میشه . توکل به خدا ...
نقل قول کردن
-1 #76 مسلم منصوری 1397-06-19 17:38
سلام.یه سیستم مخصوص خودرو ساختم.تحول بزرگی در صنعت خودرو سازی به وجود میاره.اونقدر ارزش داره که خودرو سازای خارجی رقابت کنن سر خرید طرح اگه کسی بتونه برام بفروشدش سی 30 درصد قرار داد رو میدم بهش.خودم میگم حداقل پونصد میلیون ت ارزش داره.09394115363_09133964875
نقل قول کردن
+1 #75 علی 1397-06-17 17:18
سلام..رفتم طرحمودربسیج علمو..ثبت کنم داورآوردن که هیچ تجربه ای ازصنعت هواپیمابی نداشت..
آقای داوری که اسم ونوع موتورهواپیمارونمیدونست حتی ...صاف توچشم نگاه کردوتلاش چهارسال زحمتمودریه چشم بهم زدن به بادفناداد..الان یه چندماهه که حتی به طرحم فکرنمیکنم..دستمم به هیچ جابندنیست..کسی میتونه کمکم کنه که طرحوبه خارج
ازکشوربفرستم وثبت وبررسی شه..ممنون09393486257
نقل قول کردن
-1 #74 محمد فرض الهی 1397-06-07 12:32
طرحم ارایه کابین ژیرسکوپی هواپیمای جنگنده
نقل قول کردن
+1 #73 محمد فرض الهی 1397-06-07 12:06
سلام و احترام .طراحی و ساخت هواپیمای جنگنده فرامانور .توانایی رقابت باجنگنده سوخو 47روسی و اف-35آمریکن .تست و پروازش رو شخصا خودم بعهده گرفته و تضمین مالی کلان رو میتونم داشته باشم .به یقین ادعا مینمایم رکورد در رول پویینت و چند کلاس دیگر هواپیمای جنگنده در جهان بشکنم.09143921235
نقل قول کردن
+2 #72 متین نیکبخت 1397-06-06 23:49
سلام و سپاس فراوان برای بها دادن و ارزش دادن به ایده های ملی

با احترام به تمام ایده پردازان عزیز ایده باید توجیه عملی و اقتصادی داشته باشد لازم به ذکر است در خصوص کشاورزی ایده ای دارم که در آن باید از کاشت درختان نا کار آمد و آسیب زن به سفره های زیر زمینی خود داری کرد و جای آن از درختانی ک محصول تولید میکنند استفاده کرد فرض را بر آن بگیریم در 100 قدم پیاده رو درختان کاج به تعداد 20 عدد است خاصیت این درختان در میان شهر چیست؟حال اگر جای آن زیتون کاشته شود و نظارت بر آن باشد 20 عدد درخت زیتون در سال هر کدام 5 کیلو زیتون هم بدهد و قیمت هر کیلو 5000تومان باشد مجموع 500هزار تومن سود آور است برای تنها 100 متر و ایده ی دیگر در این خصوص برای اشتغال های کشاورزی خانگی است ک جای صحبت بسیار دارد و کاملا عملی و بازده ایه خوبی دارد اما نیاز به حمایت دولتی است.از گفتن کلیات ایده هرگز نمیترسم چون اگر سود آور من نباشد سود اور ملت عزیز خواهد بود.
لطفا فقط در تلگرام با من در تماس باشد ممنون : 09101536472
نقل قول کردن
+1 #71 پیمان 1397-06-03 06:45
با درود
فناوری برتر نیروی محرکه حال و آینده بدون هیچگونه سوخت فسیلی برای اولین بار در جهان. این فناوری تغییر دهنده ی آینده ی نسل بشر در کره ی زمین ، و در حال و آینده برای مهاجرین سایر کرات می باشد. هر کشوری که این فناوری را در اختیار داشته باشد ، قدرت برتر مطلق در تمام زمینه های انرژی و نیروهای محرکه می باشد. هر کشوری که این فناوری را در اختیار داشته باشد قدرت برتری ، در تمام زمینه های انرژی برق از جمله (موتورهای بدون هیچگونه سوختی مانند اورانیوم ، گازوئیل ، بنزین ، گاز ، ذغال سنگ و ...) و (آبی از جمله زیردریایی ها و کشتی ها) و (هوایی از جمله هواپیما و هلیکوپتر) و (زمینی از جمله قطارها و خوردوهای سنگین و سبک) و (در صنعت از جمله کشاورزی و آبیاری در سطح بسیار گسترده و ماشین آلات سنگین و سبک) و (کوره های القایی) و (صنعت فضایی) می باشد.
این فناوری همه ی مراحل تحقیق و توسعه و آزمایش را پس از 27 سال سپری نموده و به مرحله ی نهایی رسیده است.
ایمیل مشترک بنده و استادم برای تماس :

با تشکر
نقل قول کردن
0 #70 مهدی مظفری 1397-05-24 22:11
سلام
من یه ایده در مورد بیمه و افزایش فروش آن به شکل خارق العاده دارم که میتونه هم صنعت بیمه رو متحول کنه هم اشتغال وسیعی داشته باشه، روی طرحش دارم کار میکنم کامل نشده ولی به زودی تمومش میکنم.پول لازم جهت اجراشو ندارم ولی هرکسی مایل بود تماس بگیره میفروشمش
۰۹۳۷۴۲۱۰۹۱۷
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پیشنهادی