معید دهقان پور یک جوان مخترع ایرانی است.او در 4 سال اخیر تنها به اختراع یک و 2 دستگاه اکتفا نکرده است ،بلکه در این مدت توانسته است 28 اختراع را در سازمان ثبت اختراع ، به نام خود بنویسد و گواهینامه های آن را دریافت کند.
به گفته خودش دیگر برای ساخت یک وسیله جدید آنقدر حرفه ای شده است که دیگر نیازی به صرف زمانی که در گذشته برای طراحی در نظر می‌گرفته ، نیست. او حالا شاید به راحتی نوشیدن یک لیوان آب بتواند یک اختراع تازه را به نام خود ثبت کند.(دهقان پور) با اینکه سن و سال زیادی ندارد، فارغ‌التحصیل کارشناسی در2 رشته برق و فیزیک به طور همزمان است.
این جوان متولد 1368 اکنون در دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد واحد ساوه تحصیل می‌کند.


انواع اختراع در 4 سال
(دهقان پور) گفتگوی خود را این چنین آغاز می‌کند: 28 اختراعی که ثبت شده در زمینه های گوناگون از صنایع نظامی و روباتیک گرفته تا مهندسی پزشکی و کالاهایی که مصرف خانگی دارد ، بوده است. بعضی از این اختراعات هم در سطح جهانی مطرح شده و مقالاتی نیز برای آنها به چاپ رسیده است.
او درباره تولید اختراعات خود می‌گوید : حق امتیاز تعدادی از دستگاه های طراحی شده  را برای تولید فروخته ام.در این میان قرار است بعضی از آنها در سال 91 وارد بازار شود . یکی از آنها دستگاه میکرو هوشمند است. این دستگاه در جشنواره نوآوری و شکوفایی نهاد ریاست جمهوری هم جزو طرح های برگزیده انتخاب شد. اکنون هم با حمایت یک شرکت خصوصی همه مراحلی که برای ساخت یک دستگاه نیاز است ، تایید و اجرا شده است.
این جوان 22 ساله در باره کارایی دستگاه توضیح می‌دهد: این سیستم هوشمند برای اندازه گیری آب و تفکیک و جدا سازی واحد های مسکونی است.
در این سیستم با یک روش خیلی راحت،میزان مصرف دقیق واحدهای مسکونی و هزینه آن را نشان می‌دهد.در سیستم قبلی برای جدا سازی هر واحد نیاز به لوله کش مجدد است که این موضوع هم هزینه بالایی دارد و هم کار بسیار سختی است. اما در این سیستم هوشمند مبلغ هر واحد را بر اساس میزان مصرف آب مانیتوری که به کار گرفته شده،نشان داده می‌شود. حتی می‌توان در آینده وسایل جانبی مانند پرینتر هم به آن اضافه کرد. هزینه خرید دستگاه هم نسبت به روش های دیگر بسیار کم است طوری که قیمت آن برای همه قشر مناسب خواهد بود. او به طرح های دیگر خود اشاره می‌کند : من طرح های زیادی هم برای صنعت نفت ایران انجام داده ام. یکی از آنها برای باشگاه ایده پردازان صنعت نفت طراحی شد. ایده برای جدا سازی شن و ماسه از نفت بوده است. زمانی که نفت از زیرزمین استخراج می‌شود،درصد زیادی از گل و لای و لجن به همراه دارد و این مایع خالص نیست.این دستگاه می‌تواند کمک کند تا رسوب و شن های موجود در نفت را جدا کند تا نفت با کیفیت بهتری عرضه شود. دهقان پور ادامه می‌دهد: همچنین موضوع دیگری که به من پیشنهاد شد تا برای آن طراحی انجام دهم، اندازه گیری حجم باک بنزین خودرو ها برای خروج از مرز است. خودرو هایی که می‌خواهند از مرز عبور کنند باید مقداری معینی سوخت در باک  استاندارد داشته باشند، به همین دلیل در مرز باک را تخلیه می‌کنند و به همان اندازه استاندارد سوخت می‌دهند.همین موضوع با توجه به اینکه صدها ماشین می‌خواهند عبور کنند ترافیک بسیار زیادی را ایجاد می‌شود. اکنون ساخت و تولید دستگاه جدید می‌تواند این مشکل را رفع کند.
همچنین او درباره چگونگی ساخت و شکل گیری ایده هایش می‌گوید:در گذشته بیشتر اختراعات در زمینه وسایل نظامی و امنیتی، خانگی یا روباتیک را بر حسب نیازهایی که در اطراف متوجه می‌شدم، ایده پردازی و طراحی می‌کردم اما اکنون از سوی شرکت های گوناگون پیشنهاد هایی با توجه به نیازشان برای ساخت دستگاه جدید می‌دهند. همچنین برخی از دستگاه ها برای بالا رفتن کیفیت و کارایی آن شکل گرفته است. مثلا در رستوران ها دستگاه توستری وجود دارد که تنها می‌تواند نان های صاف و همبرگر را توست کند. من دستگاه جدیدی را طراحی کردم که علاوه بر این نان ها نان های ساندویچی و هات داگ را هم توست کند.
اختراع در مرحله صنعتی شدن،سخت می‌شود
این دانشجوی مخترع با اشاره به این نکته که اگر همه اختراعات حمایت شوند قابلیت این را دارند که وارد مرحله تولید انبوه شوند، گفته های خود را اینچنین ادامه می‌دهد: اختراعات زمانی که به مرحله صنعتی می‌رسد به دلیل برخی از هزینه ها خیلی مشکل وارد بازار می‌شوند،به ویژه دستگاه هایی که مصرف کنندگان خاص داشته باشد.در این میان با بخش های خصوصی بهتر می‌شود کار کرد زیرا آنها در مدت زمان خیلی کم پاسخ منفی یا مثبت را برای تولید کالا می‌دهد اما در اداره های دولتی بعد از ماه ها بررسی باز هم جواب مشخصی نمی دهند.
در این مدت هم افرادی بودند که از طرح استقبال زیادی کردند اما به مرحله تولید که می‌رسد بهانه های زیادی برایشان در تولید وجود داشته است.
معید دهقان پور به نخستین اختراع خود اشاره می‌کند: اولین اختراع من سال 86 ثبت شد و تا کنون نیز ادامه داشته است. البته بعضی از ایده ها و طراحی ها به گذشته یعنی دوران دبیرستان باز می‌گردد اما هیچ یک را ثبت نکرده ام. بعد از آشنایی با راه و روش ثبت اختراع،در سال های اخیر همه را به ثبت رساندم.
او ادامه می‌دهد: آغاز هر کاری به دلیل اینکه آشنایی وجود ندارد،سخت است.من هم در طراحی اولین اختراع خود سختی زیادی را تحمل کردم اما به مرور زمان کار با دستگاه های مختلف را یاد می‌گرفتم وهرچه پیش میرفتم کار با قطعات برایم آسانتر می‌شد.در گذشته ممکن بود که برای پیاده کردن یک طرح 2ماه زمان صرف کنم اما حالا طبق تجربه ای که در این مدت به دست آورده ام همان طرح را در 2 هفته با نگاه دقیق تر وحرفه ای تر انجام می‌دهم.
رابطه دانشجو و دانشگاه
این دانشجوی سال آخری از دوران تحصیلش می‌گوید: من به رشته برق علاقه زیادی داشتم. برای همین با توجه به اینکه یک بار در دانشگاه دولتی قبول شدم اما نرفتم. دوباره درس خواندم و کنکور دادم تا همین رشته را در سال 87 در دانشگاه آزاد واحد ساوه قبول شدم.بعد در سال 88 هم در رشته فیزیک دانشگاه تهران شروع به تحصیل کردم.
دهقان پور اشاره می‌کند: من با بیشتر دانشگاه ها آزاد و دولتی و دانشجویان دیگر در ارتباط هستم. برای همین با شناختی که دارم می‌توانم بگویم موفق بودن دانشجویان به نوع دانشگاه ارتباطی ندارد،بلکه به خود دانشجو بستگی دارد. اگر دانشجو در دانشگاه درجه یک ایران هم تحصیل کند،اما اگر نخواهد که فعالیت گسترده داشته باشد یا در رشته تحصیلی اش کار بزرگی انجام دهد،هیچ فرقی با یک دانشجوی معمولی که در یک دانشگاه درجه 3 تحصیل می‌کند ،ندارد.خیلی از دانشجویان هستند که در بهترین دانشگاه(صنعتی شریف) مانند دانش آموزان چندین واحد درسی را گذراندند و مدرک خود را گرفتند. دانشگاه می‌تواند سرآغازی برای یادگیری و شروع کار جدید باشد اما تا خود فرد پشتکار نداشته باشد و هیچ فکر و ایده ای نداشته باشد دانشگاه نمی تواند تاثیر خاصی داشته باشد. چون در همه دانشگاه ها کتاب و جزوه های درسی و حتی استادان که در چند دانشگاه تدریس می‌کنند،شبیه هم هستند.برای همین هم است که آنها برای ورود به بازار کار با مشکلات زیادی روبه رو هستند.
اختراعات
1- لنز پرداز دستیبا قابلیت جلوگیری از آلودگی
2- لوپ 20 تا25 برابر
3- دستگاهی برای دیدن اندام های تحتانی
4- لامپ LED با کمترین توان مصرفی
5- فرمول و ساختار درونی LED
6- نشت یاب هوشمند مخازن نفت
7- سیستم اندازه گیری سیال خطوط لوله به روش التراسونیک
8- ربات کرم هوشمند با مواد SMA برای تشخیص نشتی و خوردگی درون لوله
9- ساخت رفتاری انگشت مصنوعی با مواد SMA
10- دستگاه جوش و برش پلاسما بصورت پرتابل و با استفاده از انژی آب
11- سیستم عمود پرواز با استفاده از شش موتور
12- سیستم حمل کابل بصورت اتوماتیک
13- پنکه بدون پره و با استفاده از موتور راست گرد و چپ گرد
14- سیستم موقعیت یاب آسانسور با استفاده از سنسور التراسونیک
15- سیستم اندازه گیری سیال به روش تورباینی در سایز 2/1 الی 2 اینچ
16- سیستم جدا سازی چربی از آب در دستگاه های لیپوساکشن
17- دستگاه نقطه گذاری لیزری برای تزریق بوتاکس
18- دستگاه حجامت بدون بر جای گذاشتن جای تیغ
19- دستگاه تعویض روغن برای خودرو های سنگین ونیمه سنگین و سبک
20- دستگاه V2G برای تزریق به شبکه
21- سیستم تولید برق از صدا،قابل استفاده در بزرگراه ها و...
22- اتوتایپک قابل استفاده در موی سر
23- رباط هوشمند برای پیدا سازی موقعیت شیمیایی
24- سیستم کدینگ و دیکدینگ صوتی
25- چمن کاری با قابلیت بدون واکاری

حق این ایده و طرح برای طراح محفوظ است و هرگونه کپی‌برداری از آن غیرقانونی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پیشنهادی