JPDesign.ir
مطالب - مرکز ثبت اختراعات - خرید و فروش ایده و اختراع
علیرضا تهماسب زاده کیست؟

دانشجوی مهندسی فیزیک 21 ساله مخترع ساعت هوشمند بلاکس در کمتر از یک ماه مبلغ یک ملیون چهار صد هزار دلار برای ساخت و لایسنس اختراع خود از کیک استارتر در اورده. 10 روز دیگر از تایملاین او بیشتر نمانده و 6 شرکت برای خریداری کار او به او پیشنهاد داده اند.    

درس روز : خودتون را هیچ وقت محدود نکنید وقتی فکری و یا نو اوری با ارزش باشد کافی است قدری بیرون از محیط بسته خود نگاه کنید. هر شخص و هر مکالمه می تواند پلی به موفقیت شما باشد.  کسی علیرضا را یک ماه پیش نمی شناخت !!

 

 
ثبت اختراع نرم افزار

طبق قوانین و مقررات وضع شده ثبت اختراع نرم افزار زمانی قابل احراز است که دارای سه شرط زیر باشد :
1-    جدید بودن اختراع در سطح جهان 
2-    برخورداری از گام ابتکاری
3-    داشتن کاربرد صنعتی و قابلیت پیاده سازی و اجرا می باشد. متقاضی اختراع نرم افزار برای نشان دادن قابلیت پیاده سازی و اجرای نرم افزار خود بایدحداقل آن را شبیه سازی یا به صورت پایلوت اجرایی کرده باشد . صرف بیان ایده ی  جدید قابل بررسی نیست . 
 
ثبت اختراع در مشهد،ثبت اختراع،

نرم افزار دارای سه طبقه بندی کلی به صورت ذیل است :
•    نرم افزار های سیستمی 
•    نرم افزار های کاربردی
•    نرم افزار های خدماتی
نرم افزارهای کاربردی و خدماتی ، معمولا درآمیخته با رشته های مختلف و متعدد حوزه های صنعتی و خدمات است .
برای بررسی درخواست های ثبت اختراع نرم افزار لازم است متقاضی ، پیشینه موضوع اختراع مورد نظر خود و نتایج بررسی (literature) خود را در زمینه اهمیت مورد تقاضا و کارهای مرتبط انجام شده و تفاوت های مورد تقاضا با اختراعات دیگران ، مستندو همراه تقاضای ثبت اختراع نرم افزار ارائه نماید .
 
ثبت اختراع نرم‎افزار مشمول موارد زير نمي‎شود :
۱-طبق ماده ۲۸، براي امور ذيل نمي‌توان تقاضاي ثبت نمود:
* نقشه‎هاي مالي
*  اختراعاتي كه مخالف نظام عمومي و برخلاف عفت عمومي باشد.
*  فرمول و تركيبات دارويي
۲-طبق بند۳ ماده ۳۷ در ذكر مواردي كه هر ذينفعي مي‎تواند به محكمه رجوع كرده و تقاضاي صدور حكم بطلان ورقه اختراع را نمايد، اشاره مي‎شود به اختراعات مربوط به طريقه‎هاي علميﹺصرف كه عملا" قابل استفاده صنعتي يا فلاحتي نباشند. به عبارتي، الگوريتم‎ها مشمول ثبت اختراع نرم‎افزاري نمي‎شوند.
۳-نرم‎افزارهايي‎كه صرفاً براي انجام محاسبات محض رياضي به كار مي‎روند به عنوان اختراع شناخته نمي‎شوند. لازم به توضيح است اساس نرم‎افزار كامپيوتري، برنامه‎ريزي به منظور انجام دستورات در زمان بسيار كوتاه است، و انجام محاسبات محض رياضي(به هر ميزان پيچيدگي كه باشد) به كمك نرم‎افزار را نمي‎توان به عنوان اختراع نرم‎افزاري محسوب كرد.
تقسيم‎بندي موضوعات مورد ادعاي نرم‎افزار:
۱-تكنيكي: نرم‎افزارهايي كه با توجه به بند ۱ ماده ۲۷ قانون، از نظر تكنيك‎هاي به كار گرفته شده در ساخت نرم‎افزار مدعي اختراع است، به طوري كه به عنوان يك محصول جديد با ويژگي‎هاي نوآورانه و مفيد از صنعت نرم‎افزار شناخته مي‎شوند.
۲-كاربردي: نرم‎افزارهايي كه با توجه به بند ۲ ماده ۲۷ قانون، از نظر تكنيك ساخت، ساده و يا حتي تكراري هستند، ولي به واسطه كاربرد نرم‎افزار (با حفظ شرايط عمومي ثبت اختراع نرم‎افزاري) به تنهائي و يا در يك فرآيند، مدعي اختراع است.
روش‎هاي كسب‎وكار كه بيشتر مربوط به ارتباطات مالي و اجتماعي هستند، و منظور روش انجام يا راهبري تجاري به كمك نرم‎افزار كامپيوتري است، به عنوان نرم‎افزار به كارگرفته‎شده در يك فرآيند، جزء نرم‎افزارهاي كاربردي محسوب مي‎شوند.
ادعا: از آنجايي‎كه ادعا مشخص‎كننده موضوعات خواسته شده براي حفاظت از طريق ثبت اختراع است، لذا بايد شامل فقط مشخصات فني ويژگيهاي منحصربه‎فرد نرم‎افزار باشد.
لازم به توضيح است، در بررسي كارشناسي فقط ويژگي‎هاي ذكر شده مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
نكته مهم: در مواردي كه سخت‎افزار خاصي به همراه نرم‎افزار است، به صورت كاملا" واضح مشخص شود كه ادعا مربوط به سخت‎افزار و يا نرم‎افزار است.
قانون ثبت علامت و اختراعات مصوب ۱۳۱۰ - ماده ۲۷ :
هر كس مدعي يكي از امور ذيل باشد مي‎تواند تقاضاي ثبت نمايد :
۱-   ابداع هر محصول صنعتي جديد
۲-   كشف هر وسيله جديد يا اعمال وسايل موجود و به طريق جديد براي تحصيل يك نتيجه يا محصول صنعتي يا فلاحتي
در مطلب قبلی در مورد اینکه پتنت چیست و چه کاربردهایی در ایران دارد نکاتی را بیان کردیم. در این مطلب می خواهیم ترفندهای جستجو و دانلود پتنت را با شما به اشتراک بگذاریم.

برای جستجوی پتنت باید کلیدواژه انگلیسی موضوع مورد نظرتان را بدانید. سرویس های مختلفی برای جستجوی پتنت وجود دارند که می توانید با وارد کردن این کلید واژه، پتنت مورد نظرتان را پیدا کنید.

در این مطلب نحوه دانلود پتنت از سرویس گوگل پتنت را خواهید آموخت.

ابتدا وارد وبسایت گوگل پتنت شوید. برای این کار می توانید در گوگل عبارت google patents را جستجو کنید و در صفحه باز شده کلید واژه مورد نظرتان را بنویسید و کلید Enter صفحه کلید را فشار دهید.

دانلود پتنت

در نتایج ظاهر شده، بر روی پتنت مورد نظرتان کلیک کنید. با کلیک بر روی نتایج، با صفحه زیر روبرو خواهید شد.

در این صفحه ۳ گزینه برای دانلود پتنت خواهید داشت.

۱) استفاده از VPN (فیلتر شکن)

در صورتی که بتوانید از VPN استفاده کنید، سرویس گوگل متوجه نمی شود که شما از ایران قصد دانلود دارید. بنابراین به راحتی می توانید بر روی دکمه Download PDF کلیک کنید و بدون هیچ دردسری دانلود فایل پی دی اف پتنت شما شروع می شود.11-copy

۲) دانلود از طریق Google Drive

اگر به VPN دسترسی نداشتید نگران نباشید. هنوز هم امکان دانلود برای شما وجود دارد. ابتدا بر روی گزینه View PDF کلیک کنید.

12-copy

در پنجره باز شده می توانید پی دی اف پتنت خود را ببینید.

اگر نخواهید فایل پتنت را دانلود کنید و فقط بخواهید از آن پرینت بگیرید می توانید مستقیما بر روی آیکون پرینتر کلیک نمایید؛ اما اگر قصد دانلود فایل را داشته باشید، ابتدا باید بر روی گزینه گوگل درایو کلیک کنید.

13-copy

مطلبی مرتبط بخوانید:  پتنت چیست و چه کاربردهایی در ایران دارد؟
بعد از کلیک بر روی گزینه گوگل درایو، در صورتی که وارد اکانت Gmail خودتان نشده باشید، ابتدا باید در صفحه باز شده وارد اکانت خود شوید. بعد از وارد شدن در حساب کاربری، رنگ گزینه گوگل درایو از سفید به رنگی تغییر پیدا خواهد کرد. این بدان معناست که فایل پی دی اف پتنت شما در گوگل درایوتان ذخیره شده است.

با مجدد بر روی گزینه گوگل درایو که اکنون رنگی است، وارد گوگل درایوتان می شوید.

14-copy

در محیط گوگل درایو که متعلق به حساب کاربری شماست، بر روی فایل ذخیره شده که بالاترین فایل موجود در درایو است، دوبار کلیک کنید.

15-copy

بعد از باز شدن پی دی اف پتنت در پنجره جدید، می بینید که آیکون دانلود فعال شده است. با کلیک بر روی این آیکون فرآیند دانلود پتنت شما آغاز می شود.

16-copy

۳) استفاده از وبسایت Spacenet

در صورتی که اکانت Gmail نداشته باشید، یا در مواردی که برای پتنت مورد نظر شما دکمه View PDF فعال نباشد، مجبورید از راه حل دیگری برای دانلود پتنت خود استفاده کنید. برای این کار، بعد از کلیک بر روی پتنت خود در صفحه نتایج گوگل پتنت، بر روی لینک Spacenet کلیک کنید.

17-copy

در پنجره باز شده بر روی گزینه Original Document کلیک نمایید.18-copy

مطلبی مرتبط بخوانید:  پتنت چیست و چه کاربردهایی در ایران دارد؟
در پنجره ای که باز می شود، می توانید بر روی گزینه Download کلیک کنید و بعد از وارد کردن حروف تصویر امنیتی، فایل مورد نظر خود را دانلود نمایید. دقت داشته باشید که این سایت با برخی از نرم افزارهای مدیریت دانلود مثل IDM که به صورت غیر قانونی کرک شده باشند، مشکل دارد و اجازه دانلود به شما نمی دهد. در صورت بروز چنین خطایی، ابتدا باید نرم افزار IDM خود را غیر فعال و یا حذف نمایید و سپس اقدام به دانلود کنید.
پتنت یا سند ثبت اختراع ابزاری قانونی برای محافظت از حقوق مالکیت فکری مخترع است. فرض کنید اختراعی انجام داده اید و می خواهید امتیاز آن را به یک کارخانه یا شرکت بفروشید؛ اثبات اینکه این اختراع نتیجه فکر شماست از طریق این سند ثبت اختراع انجام می شود. سند ثبت اختراع مجوزی برای تولید نیست بلکه فقط دیگران را از تولید اختراع شما باز می دارد و بنابراین هر کس بخواهد ایده یا نوآوری شما را تولید کند باید این حق را از شما خریداری کند. پس به طور کلی می توان گفت که سند ثبت اختراع به منظور منفعت بردن مخترع از فکر و ایده اش ایجاد می شود.

امتیاز ثبت اختراع از آن کسی است که زودتر از دیگران آن را ثبت کرده باشد و هیچ اهمیتی ندارد که مخترع دیگری زودتر آن را اختراع کرده یا نه. همچنین اینطور نیست که تا ابد این حق انحصاری مالکیت اختراع برای مخترع محفوظ بماند بلکه حق اختراع یک بازه زمانی محدود که معمولا ۲۰ سال است را شامل می شود.

نکته بسیار بسیار مهمی در ثبت اختراعات وجود دارد و آن این است که هر کس بخواهد ایده و یا راه حل صنعتی خود را ثبت کند باید تمام جزئیات مربوط به ایده، ساخت و تولید و نکات آن را در پتنت بیاورد.

نکته بسیار بسیار مهم دیگر این است که حق امتیاز پتنت محدود به کشورهایی است که این ثبت اختراع در آنها ثبت شده باشد. مثلا کسی که در آمریکا پتنت ثبت می کند فقط در آمریکا می تواند از امتیاز ایده و اختراع خودش استفاده کند و دیگران را از تولید آن بازدارد. به عنوان مثال اگر فردی در کشور چین همین اختراع را به تولید برساند، به لحاظ حقوقی مخترع آمریکایی نمی تواند ادعایی در مورد اقدام او بکند مگر اینکه همین ثبت اختراع را در چین نیز به ثبت برساند.

جمع دو نکته بالا فرصتی بسیار عالی را برای کسانی که در ایران فعالیت علمی و یا تولیدی دارند بوجود آورده است چون اولا  اکثر نکات و جزئیات ایده ای که به آن نیاز داریم در پتنت ها وجود دارد و ثانیا استفاده از این ایده ها درکشور ما کاری غیر قانونی نیست! مگر اینکه یک نفر آن ایده را در ایران ثبت اختراع کرده باشد.

بنابراین استفاده از پتنت ها لقمه ای جویده را برای متخصصان، دانشجویان و شرکتهای دانش بنیان فراهم می کند تا بتوانند با جدیدترین روشهایی که مغزهای فعال بشر بوجود آورده است آشنا شوند و به قولی چرخ را از نو اختراع نکنند.

پتنت برای چه گروهی از افراد مفید است؟

۱) دانشجویان

اکثر دانشجویانی که مشغول پایان نامه خود هستند، به ایده های جدید و نو برای انجام موضوع پایان نامه خود نیاز دارند. اطلاع از ایده ها و راه حل های جدید هم در مرحله انتخاب موضوع پایان نامه و هم در زمان انجام آن کمک موثری به دانشجویان می کند و باعث می شود که پایان نامه ای پربار ارائه دهند و در زمان خود صرفه جویی نمایند.

اشتباهی که بسیاری از دانشجویان انجام می دهند این است که برای انجام پایان نامه خود فقط از مقالات ISI استفاده می کنند. توجه داشته باشید که این مقالات ارزش علمی بسیار بالایی دارند اما در اکثر اوقات فقط جنبه علمی یک موضوع را مورد بررسی دقیق قرار می دهند. این درحالی است که اگر پایان نامه ما موضوعی در راستای طراحی و ساخت داشته باشد، نیازمند برپایی چیدمان آزمایشگاهی هستیم و جزئیات و نکات این چیدمان در مقالات پیدا نمی شود.

اگر بتوان در موضوع مورد نظر پتنتهایی مناسب پیدا کرد، مطمئن باشید که جزئیات فنی و ساختاری چیدمان مناسب کارتان را می توانید در آن پیدا کنید.

۲) محققان شرکتهای دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی

افرادی که به عنوان محقق در یک شرکت دانش بنیان مشغول کار هستند، شب و روزشان آگاهی از فناوری های جدید و راه حل های نوآورانه است چون این اطلاعات برای آنها حکم طلا و کیمیا را دارد و آنها می توانند این اطلاعات را به پول تبدیل کنند. اگر شرکت های دانش بنیان نحوه استفاده صحیح از این اطلاعات را بدانند، مثل این است که میلیون ها کارمند رایگان و حرفه ای برای آنها کار می کنند و مدام برایشان راه حل های نوآورانه تولید می کنند.

۳) مدیران و تصمیم گیران شرکتهای تکنولوژی محور

فرض کنید مدیر عامل یک شرکت تکنولوژی هستید و مسئول تصمیم گیری برای انتخاب تکنولوژی آینده ای هستید که قرار است شرکت بر روی آن سرمایه گذاری کند؟ چطور این کار را انجام می­دهید؟ احتمالا کار معقول این باشد که نگاهی به دور و بر خودمان بکنیم و ببینیم که دنیا به چه سمتی در حال حرکت است. یکی از راههای فهمیدن جهت حرکت تکنولوژی دنیا استفاده از پتنت است.

تحليل پتنت به عنوان ابزاري قدرتمند سالهاست كه چراغ راه شركتهاي فن آوری و بزرگ دنيا مي باشد. اين ابزار براي كشورهاي در حال توسعه، يك ميانبر محسوب مي شود كه با تكيه بر آن توسعه فناوري در كشور سرعت بيشتري خواهد گرفت. بطوريكه از اين ابزار مي توان براي مانيتورينگ رقبا و رصد شركتها و بنگاههاي رقيب استفاده نمود.

تحليل پتنت، علاوه بر اينكه جايگاه فعلي فناوري را براي ما نشان مي دهد، سمت و سويي كه فناوري در آن در حال حركت است را نيز ترسيم مي كند. با اين تفاسير تحليل پتنت براي كشورهاي در حال توسعه اي چون ايران يك امر اجتناب ناپذير محسوب مي شود.
از زمان اجراي معاهده همكاري ثبت اختراع در سال 1978، اين معاهده براي مخترعين و صنعت مسير خوبي را جهت برخورداري از حمايت ثبت اختراع در سطح بين الملل ايجاد كرده است. با تشكيل پرونده براي تقاضاي ثبت ((بين المللي)) ، يك اختراع طبق معاهده همكاري ثبت اختراع (PCT) به طور همزمان در بسياري از كشورها از حمايت برخوردار خواهد بود. متقاضيان و ادارات ثبت اختراع 138 كشور عضو PCT از شرايط و تشريفات يكسان، جستجوي بين المللي و گزارشهاي تحقيقات مقدماتي و انتشار متمركز بين المللي كه توسط سيستم PCTايجاد شده است، برخوردار هستند. در مقايسه با نظام سنتي ثبت اختراع ، در بيشتر موارد روند ملي اعطاي امتياز حق اختراع و هزينه هاي مربوطه تا 30 ماه از تاريخ اوليه (يا حتي بيشتر در بعضي از ادارات) به تأخير مي افتد.
در پايان اين مدت، متقاضي اطلاعات مهم و ارزشمندي را در ارتباط با احتمال برخورداري از حمايت ثبت دريافت خواهد كرد. نمودار ذيل نماي كلي از مهمترين مراحل رسيدگي به تقاضاها در سيستم PCT در مرحله بين المللي و دوره هاي مربوطه مي باشد. 


متقاضي كه از سيستم PCT استفاده مي نمايد بايد براي تقاضاي بين المللي PCT در اداره دريافت كننده پرونده تشكيل دهد و يك مقام بين المللي جستجو را انتخاب نمايد كه اين مقام گزارش و نظريه مكتوبي در خصوص قابليت ثبت اختراع به فرد ارائه مي دهد. سپس دفتر بين المللي وايپو تقاضانامه را منتشر نموده و تمامي اسناد ضروري را به ادارات ثبت عضو سيستم PCT ارسال مي نمايد. متقاضي مي تواند براي ارزيابي مجدد قابليت ثبت اختراع خود از مقامات تحقيقات مقدماتي بين المللي تقاضا نمايد. متقاضي به طور كلي 30 ماه از تاريخ اوليه فرصت دارد تا به مرحله ملي PCT در كشورها و مناطقي كه نياز به حمايت دارد وارد شود.

تشكيل پرونده PCT

متقاضي ثبت اختراع كه مايل است با استفاده از سيستم PCT اختراع خود را در بيش از يك كشور مورد حمايت قرار دهد بايد در اداره دريافت كننده ذيصلاح براي تقاضانامه بين المللي تحت سيستم PCT پرونده تشكيل دهد. به طور كلي، در ابتدا، متقاضيان براي تقاضانامه ثبت اختراع در اداره ثبت اختراع خود پرونده تشكيل مي دهند و در طول 12 ماه از تاريخ اوليه براي تقاضانامه بين المللي خود تحت سيستم PCT پرونده تشكيل مي دهند.

دفتر بين الملل

اداره دريافت كننده يك كپي از تقاضانامه بين المللي PCT را به دفتر بين المللي (IB) وايپو ارسال مي نمايد و دفتر بين المللي مسووليت دارد:
-دريافت و بايگاني تمام اسناد تقاضانامه.
-انجام و بررسي تشريفات مجدد.
-انتشار تقاضانامه و اسناد مربوط به خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع( Patentscope Search Service).
-ترجمه عنوان و خلاصه تقاضانامه بين المللي و اسناد مربوطه به انگليسي يا فرانسه (در صورت ضرورت).

-مكاتبه و ارسال اسناد به ادارات و اشخاص ثالث.
- ارائه نظريه حقوقي در صورت درخواست كاربران.
-    ارائه كمك و مساعدت مرتبط با PCT به كشورهاي عضو PCT .
متقاضي بايد هزينه تشكيل پرونده بين المللي كه تقريباً 400/1 سويس فرانسه مي باشد را بپردازد و در صورتيكه تقاضانامه بين المللي PCT بيش از 30 صفحه باشد، هزينه اضافي براي هر ورقه تقريباً 15 سويس فرانسه بپردازد. متقاضياني كه به صورت الكترونيكي پرونده تشكيل مي دهند تقريباً تا سقف 300 سويس فرانسه از تخفيف برخوردار مي شوند. علاوه بر اين، متقاضياني كه از كشورهاي كم درآمد باشند، تحت شرايط خاصي، تا 75 درصد در خصوص هزينه تشكيل پرونده بين المللي از تخفيف برخوردار هستند. 

جستجوي بين المللي

جستجوي بين المللي PCT توسط اداره ثبت اختراعي كه به عنوان مقام جستجوي بين المللي (ISA) و طبق شرايط مقرر در معاهده انتخاب شده است، انجام مي شود.گزارش جستجوي بين المللي (ISR) شامل فهرستي از اسنادي است كه داراي دلائلي بر قابليت ثبت مي باشد؛ از جمله تازگي، نوبودن و گام ابتكاري. علاوه بر اين، مقام بين المللي جستجو نظريه كتبي در خصوص قابليت ثبت اختراع و بررسي تحليلي از اختراع به متقاضي را ارائه مي دهد.
گزارش جستجوي بين المللي و نظريه كتبي معمولاً توسط مقام جستجوي بين المللي (ISA) پس از 4 الي 5 ماه از تاريخ ثبت تقاضانامه بين المللي PCT به متقاضي داده مي شود. متقاضيان بايد هزينه جستجو كه از 244 تا 274/2 دلار آمريكا متغير است و با توجه به مقام جستجوي بين المللي انتخاب شده مي باشد، را پرداخت نمايند.


تحقيقات بين المللي مقدماتي

تحقيقات بين المللي مقدماتي يك روند اختياري است زمانيكه مقام تحقيقات بين المللي مقدماتي خواستار ارزيابي مجدد قابليت ثبت اختراع باشد (IPEA). هزينه تحقيقات مقدماتي از 200 تا 420/2 دلار آمريكا بسته به مقام تحقيقات بين المللي مقدماتي متغيّر است.

مرحله ملي PCT

متقاضي كه مايل است اقدامات خود را با تقاضاي بين المللي PCT ادامه دهد بايد قبل از پايان سي امين ماه از تاريخ اوليه (حتي بيشتر در بعضي از ادارات) تمام شرايط لازم براي ورود به مرحله ملي PCT در ادارات ثبت اختراع يا در كشورهايي كه خواستار حمايت مي باشد، را داشته باشد. سپس ادارات ثبت اختراع ملي يا محلي مربوطه روند اعطاي امتياز را طبق قوانين ملي آغاز مي نمايند. متقاضي علاوه بر پرداخت هزينه هاي اداري معمولاً بايد نمايندگان محلي را انتخاب نموده و تقاضانامه را ترجمه نمايد.
متقاضي PCT علاوه بر اينكه اطلاعات ارزشمند و مهمي در ارتباط با احتمال كسب حمايت ثبت اختراع دريافت مي نمايد در وقت و هزينه نيز صرفه جويي مي كند. به عبارت ديگر، كاري كه طي روند بين المللي صورت مي پذيرد معمولاً در هر اداره اي تكرار نمي شود و هزينه هاي قانوني و ترجمه نيز به تأخير مي افتد.

نكات مهم:

در سال 2007، سيستم بين المللي ثبت اختراع پيشرفت هاي قابل توجهي داشته است:
-    افزايش پرونده هاي PCT.
-    تثبيت و استحكام موقعيت كشورهاي آسياي شمال شرقي.
-    تغييرات در فهرست متقاضيان مهم.

-    زمينه هاي تكنولوژي.
- امكان تحقيق و جستجوي كامل توسط خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع(Patentscope Search Service)
-    آمارهاي مربوط به مدلهاي مصرفي.

انتشار اطلاعات PCT و ثبت اختراع:

خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع(Patentscope Search Service )
خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع، امكان دسترسي به تكنولوژي را در بيش از 3/1 ميليون تقاضانامه بين المللي PCT منتشر شده را از سال 1978 فراهم مي سازد.
نمودار صفحه 28 خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع(در ميليون) در سال 2007را نشان مي دهد. ترافيك اينترنت بين ژانويه و دسامبر 2007 نزديك به دو برابر شده است. در سال 2007، اصلاحاتي در زمينه خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع به منظور افزودن مطالب، افزايش كارآمدي خدمات انجام پذيرفت تا كاربران بيشتري را به خدمت بگيرد. تغييرات اصلي به صورت زير فهرست بندي شده است:
تحقيق متن كامل در خصوص اطلاعاتي كه به سال 1978 بر مي گردد: از 26 مارس 2007 ، خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع ،كاربران را قادر مي سازد تا متن كامل اطلاعات از سال 1978 تاكنون را به زبانهاي لاتين (انگليسي، فرانسه، آلماني و اسپانيايي) تحقيق نمايند. پيش از آن تاريخ، اين امكان فقط براي تحقيق متن كامل تقاضانامه ها و يا توصيف هايي كه تنها به سال 1998 بر مي گشت وجود داشت. متن كامل اطلاعات شامل تمام متن هاي چاپ شده از تقاضا نامه هاي بين المللي PCT (شامل اطلاعات كتاب نامه، تقاضا و توصيف جزئيات) است كه به زبان انگليسي، فرانسه، اسپانيائي و يا آلماني تقاضا شده است. رشد 20 ساله دسترسي به تقاضاها و شرح ها به اين معني است كه كاربران به نتايج موثق بيشتري از تحقيق كردن تنها بر روي اطلاعات كتاب نامه اي مي رسند. قابليت تحقيق اطلاعات مرحله ملي PCT 

در ماه مي سال 2007، اين امكان فراهم شد تا تحقيقي بر اساس اطلاعات ثبت مرحله ملي PCT براي بيش از 30 كشور انجام پذيرد . آخرين اطلاعات افزوده شده متعلق به كشور چك و EPO بودند. تحقيق مي تواند بر اساس كد كشور مرحله ملي، شماره تقاضانامه و يا تاريخ ثبت و يا نوع ثبت انجام پذيرد.

در دسترس بودن تفسيرات غير رسمي متقاضي در خصوص نظريه كتبي مقام بين المللي جستجو:

اظهارنظرهاي غير رسمي متقاضي در خصوص نظريه كتبي مقام بين المللي جستجو هم اكنون در خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع براي تمامي تقاضانامه هاي بين المللي PCT كه بعد از ژانويه سال 2004 تشكيل شده است قابل دسترس مي باشد. به اين نكته بايستي توجه نمود كه اين اسناد فقط بعد از 30 ماه از تاريخ اوليه حق تقدم قابل دسترس مي باشند.

معرفي جديد اسناد PCT

نمايش جديد اسناد PCT اصلاح شده است چنانكه چاپ رسمي تقاضانامه هاي بين المللي PCT آسانتر براي يافتن و شناسايي مي باشد. همچنين اين تغييرات جهت يابي بهتري را براي اجراهاي مختلف اسناد به شكل (ZIP,HTML.PDF و غيره) را فراهم مي سازد.

تغييرات در انتشار متوالي فهرست ها

تمام فهرست ها هم اكنون به همان شكل بدون توجه به شيوه تقاضا مورد بررسي قرار مي گيرند. آنها در اسناد جداگانه تحت جدول اسناد در خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع منتشر مي شوند و به صورت صفحه اي از فهرست هاي متوالي اختصاصي مي توانند مستقيماً دانلود شوند. اين تغييرات منجر به افزايش اعتبار، استحكام و يكپارچگي چاپ متوالي فهرست ها مي شوند.

كانون تكنولوژي: 

ويژگي جديد خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع:
اين بخش كه از طريق گزارشهاي فناوري و همچنين جستجوهاي فوق الذكر از آخرين درخواست هاي بين المللي PCT منتشر شده ، به خدمات جستجوي حوزه ثبت اختراع متصل شده است نشانگر پيشرفت سريع توسعه در تكنولوژي مي باشد. اين تكنولوژيها بر اساس منافع عمومي يا ارتباط با بخش هاي مهم نظم عمومي مانند (انرژي، صنايع و داروهاي سنتي) انتخاب شده اند.
مدت تحقيق عمدتاً بر اساس اسناد بين المللي حق اختراع بر طبق موضوع تكنولوژيكي مي باشد. در زمان تحقيق در مورد تكنولوژيها، كاربران قادر هستند تا تحقيقاتشان را از طريق وارد نمودن كلمات اصلي مربوطه اصلاح نمايند. 

گسترش فهرست اصطلاحات حوزه ثبت اختراع 

از 28 مارس 2007، فهرست اصطلاحات حوزه ثبت اختراع گسترده شد و شامل تعداد زيادي از واژه هاي اضافي مي باشد. اين فهرست قصد دارد كه كاربران با ترمينولوژي مربوط به سرويس جستجوي حوزه ثبت اختراع (Patentscope Search Service)ياري نمايد.

منابع جديد اينترنت براي كاربران PCT

از ژانويه 2007، منابع جديد ذيل براي دسترسي كاربران PCT ايجاد شد.
-    تهيه فيلمهاي كوتاه، توصيه هاي عملي به متقاضيان در خصوص اينكه چطور تغييرات در مقررات PCT بپذيرند. اين فيلم ها به هشت زبان قابل دسترسي مي باشد. چيني، انگليسي، فرانسه، آلماني، ژاپني ، كره اي ، روسيه، اسپانيائي.


-    نسخه هاي قابل چاپ درخواست PCT و فرمهاي تقاضا به تعداد زياد از اول آوريل 2007به زبان انگليسي فرانسه، آلماني، روسيه، اسپانيائي و عربي، به صورت فرمت PDF و قابل چاپ.
-    موضوعات سميناري به هفت زبان چيني ، انگليسي، فرانسه، آلماني، ژاپني، كره اي، اسپانيولي. 

مجموعه آمارهاي ثبت اختراع

در سال 2007 اصلاحاتي در آمارهاي ثبت اختراع جمع آوري شده توسط وايپو انجام شد گزارش ثبت اختراع وايپو چاپ 2007، آماري از PCT و فعاليت مستقيم ثبت اختراع براي تعداد زيادي از كشورها تهيه نموده است، بخشهاي جديدي اضافه شده است تا فعاليت ها در زمينه تكنولوژي نشان دهد، و اصلاحاتي در آمارها در خصوص روند ثبت اختراع و چرخه ثبت اختراع انجام شده است. همچنين وايپو كيفيت آمارها در پايگاه اطلاعات آماري وايپو تكميل نموده است، به ويژه آمارهاي تاريخي صحيح تر را اصلاح و تكميل نموده است. 
-    مجموعه آماري بيشتر در خصوص مدلهاي مصرفي در صفحات وب آمار مالكيت صنعتي وايپو منتشر شده است. آمارهاي سالانه در خصوص مدلهاي مصرفي تقاضا شده، اعطاء شده و تعدادي كه از رده خارج شده اند در مهلت يا سير تشكيل پرونده PCT هم اكنون تا سال 2006 به بعد قابل دسترسي مي باشد .

پيشرفت هاي مرتبط با چهار چوب قانوني PCT

1-اصلاحات اجرايي و ديگر پيشرفت هاي صورت گرفته در سال 2007.
- اصلاحات مربوط به مقررات PCT .
در ماه اكتبر 2005و2006، مجمع PCT يكسري اصلاحات مربوط به مقررات PCT را تصويب نمود كه اول آوريل سال 2007 به اجرا درآمد و اين اصلاحات شامل موارد ذيل مي باشد:
-    حذف بخش ها و قسمت هايي در تقاضانامه بين المللي.

-    بازگرداندن حق اولويت.
-    تصحيح اشتباهات واضح.
-    الحاق اسناد ثبت اختراع از جمهوري كره به اسناد PCT.
-    ايجاد حداقل شرايط براي مقامات تحقيق مقدماتي و مقامات جستجوي بين المللي كه با سيستم هاي با كيفيت مديريتي مقامات بين المللي در ارتباط هستند و ايجاد تمهيدات براي بررسي داخلي.
-    ايجاد تغييرات در شرايط فيزيكي تقاضانامه بين المللي PCT به منظور كمك به تشخيص بصري حروف.
-    توضيح شرايط مربوط به زبان تقاضانامه بين المللي PCT.
2- پيشرفت هاي ديگر:
در اكتبر 2007، مجمع PCT:
-    انجمن مالكيت صنعتي ملي برزيل و اداره ثبت اختراع هند را به عنوان مقامات تحقيق مقدماتي و جستجوي بين المللي انتخاب كرد.
-    اين انتخاب از زمان اجراي موافقت نامه بين ادارات و دفتر بين المللي قابل اجرا خواهد بود. اين دو اداره چهاردهمين و پانزدهمين مقام تحقيق مقدماتي و جستجوي بين المللي خواهند بود. 
-    13 مقام حاضر براي يك دوره 10 ساله ديگر انتخاب شدند.
-    تصميم گرفتند كه كار كميته اصلاح PCT و كار گروه اصلاح PCT كامل شده است و حكم اين دو نهاد به پايان رسيده است. با توجه به ضرورت ارائه مطالب و موضوعات به مجمع PCT ، پيشنهاد برگزاري يك كار گروه جديد براي انجام اقدامات مقدماتي به جاي ارائه مستقيم موضوعات به مجمع تصويب شد. 
3- اصلاحات مربوط به مقررات PCT كه از سال 2008 اجرا خواهد شد. 
-    در اكتبر 2006، مجمع PCT ، انجمن ثبت اختراع اروپاي شمالي (نورديك) به عنوان مقام بين المللي جستجو (ISA) و مقام تحقيق مقدماتي بين المللي تحت (IPEA) PCT تعيين شد.

-    اين انجمن به وايپو اعلام كرده است به عنوان IPEA , ISA از تاريخ اول ژوئن 2008 براي تقاضانامه هاي بين المللي PCT كه در اداره علامت تجاري و ثبت اختراع دانمارك و اداره ثبت اختراع ايرلند و اداره ثبت اختراع نروژ (به عنوان ادارات دريافت كننده) پرونده تشكيل داده اند، آغاز به كار خواهد كرد. اين انجمن همچنين براي هر تقاضانامه بين المللي PCT كه در دفتر بين المللي توسط ساكنين دانمارك، ايرلند و نروژ پرونده تشكيل داده شود صلاحيت دارد. 
-    در اكتبر 2007، مجمع PCT يكسري اصلاحات مربوط به مقررات PCT، كه از تاريخ اول جولاي 2008 به اجرا درخواهد آمد، را تصويب كرد. اين اصلاحات در ارتباط با موارد ذيل مي باشد:
-    استفاده از نتايج جستجوهاي اوليه و قبيل توسط اداره به جاي جستجوي بين المللي توسط اداره .
-    تمديد مهلت پرداخت هزينه هاي مربوط به بازگرداندن حق اولويت توسط اداره دريافت كننده.
-    تقاضانامه هاي بين المللي PCT كه مسترد شده اند.
4- اصلاحات مربوط به مقررات PCT كه از سال 2009 اجرا خواهد شد. 

اصلاحات ذيل از اول ژوئن 2009 اجرا خواهد شد:

-    معرفي سيستم جديد جستجوي تكميلي بين المللي ، كه به متقاضيان اختيار ارائه درخواست را مي دهد علاوه بر جستجوي بين المللي «اصلي» كه طي آن جستجوي تكميلي به غير از جستجويي كه توسط ISA انجام مي شود توسط مقامات بين المللي صورت مي پذيرد. اين سيستم به منظور انجام بازنگري و بررسي كامل فن پيشين در مرحله بين المللي است. خصوصاً، شامل اسناد به زبانهايي مي باشد كه مقامات جستجو كننده اصلي به طور موثر و كارا جستجو نكرده باشند. 


- مقامات بين المللي جستجو براي تصميم گيري در خصوص ايجاد خدمات جستجوي تكميلي و شرايط آن آزاد هستند. توجه داشته باشيد كه جستجوهاي بين المللي تكميلي قابل انجام نخواهد بود مگر اينكه حداقل يكي از مقامات بين المللي جستجو چنين خدماتي را پيشنهاد دهد.
-    الحاق دو زبان : كره اي و پرتغالي به عنوان «زبانهاي انتشار» طبق اصل 3/48 PCT.
-    اين اصلاحات به متقاضيان بين المللي قابل اعمال است كه تاريخ تشكيل پرونده بين المللي آنها در تاريخ يا پس از اول ژانويه 2009 مي باشد.
5- ديگر اجلاس برگزار شده در سال 2007 .
الف- جلسه مقامات بين المللي طبق PCT.
ب- جلسه مقامات بين المللي از 5 تا 7 فوريه سال 2007 در ژنو برگزار شد كه در خصوص موضوعات ذيل بحث كردند:
-    پيش نويس الگوي موافقت نامه جديد كه اساس موافقت نامه هاي فردي بين مقامات بين المللي و دفتر بين الملل را تشكيل مي دهد. 
-    اصلاحات پيشنهادي در خصوص جستجوي بين المللي PCT و راهكارهاي تحقيقات مقدماتي.
-    گزارش هاي ارائه شده توسط مقامات بين المللي در خصوص سيستم هاي مديريت كيفيت.
-    پيشنهاد اجازه به متقاضيان براي درخواست اينكه گزارش جستجوي بين المللي بر اساس جستجو ملي قبلي باشد. 
-    پيشنهاد ايجاد سيستم جستجوي تكميلي علاوه بر جستجوي بين المللي اصلي، كه با همكاري مقامات جستجوي بين المللي صورت مي پذيرد. 
-    استاندار طرح ها كه براي جستجوي بين المللي و تحقيقات مقدماتي ضروري است. 
-    شروع مجدد بازنگري اسناد PCT .

كارگروه خدمات دسترسي ديجتيالي به اسناد اوليه (Digital Acess Service )

-    اولين جلسه كارگروه موقت خدمات دسترسي ديجيتالي به اسناد اوليه در تاريخ 7 الي 9 فوريه 2007 در ژنو برگزار شد. اين كار گروه با عنايت به اينكه دفتر بين الملل سيستمي را ايجاد خواهد كرد كه اسناد اوليه در كتابخانه ديجيتالي قابل دسترسي بوده و نيازي به تهيه كپي مصدق و ارائه آن توسط متقاضي نخواهد بود و طي آن شرايط كنوانسيون پاريس محقق خواهد شد، در خصوص اصول و قوانين به توافق رسيدند و در مورد رويه هاي ممكن بحث نمودند. 

كارگروه اصلاح PCT

-    نهمين جلسه كارگروه اصلاح PCT از 23 الي 26 آوريل 2007 در ژنو برگزار شد. كارگروه اصلاحات پيشنهادي در خصوص مقررات را به منظور ارائه به مجمع PCT تصويب كردند. 

آموزش PCT

-    در سال 2007 بخش حقوقي PCT در 95 بخش فعال، تبليغاتي در خصوص استفاده و مزيت سيستم PCT، ارتقاء و دستيابي به آن سازماندهي شد و شكل گرفت. 
-    فعاليت هاي فوق به زبانهاي ذيل انجام شده است: انگليسي، فنلاندي، فرانسه، آلماني، عبري، كره اي، روسي و اسپانيايي.

مطالب پیشنهادی

Verify settings